Levinud probleemid

Veritsevad igemed/igemehaigused 

 

Parodontiit on haigus, mida iseloomustab krooniline bakteriaalne infektsioon, mis haarab nii hammast toetavat iget kui luud. Peamiselt on selle tekkepõhjuseks bakteriaalse katu kogunemine hambapindadele. Juhul, kui parodontiiti ei ravita, võib haigus lõppeda hamba välja langemisega. 
Selleks, et mängida haiguse ennetamisel preventiivset rolli, peab suuhügieen olema täpne ja täiuslik. Väga oluline on mitte puhastada vaid hammaste pindu, vaid ka hambavahesid ning igemepiiri alust ala.  

Olge teadlik igemehaiguse põhjustest ja sümptomitest
 Igemehaigusi liigitatakse vastavalt nende tõsidusele, kusjuures gingiviiti peetakse haiguse leebeimaks vormiks. Gingiviidi ravimine on kõige lihtsam, tegemist on mitte pöördumatuid tagajärgi omava igemehaiguse vormiga. Siiski tuleb tähele panna, et kui juba tekkinud gingiviidile mitte tähelepanu pöörata, võib haigus sellest etapist üle minna parodontiidiks. Gingiviidi peamiseks tekkepõhjuseks on puudulik suuhügieen. Gingiviit on termin, millega kirjeldatakse igemepiirile kuhjunud katu tõttu tekkinud igemepõletikku. Hambakatt koosneb mikroobidest, mis tuleks regulaarselt eemaldada, sest vastsel juhul kõvastub hambakatt hambakiviks, mida saab eemaldada vaid teie hambaarst. 

Mitmed individuaalsed faktorid võivad aidata kaasa gingiviidi tekkele. Nende seas tuleks nimetada järgmiseid: 

 • ebapiisav suuhügieen
 • vilets toitumine
 • suitsetamine
 • vananemine
 • geneetiline eelsoodumus
 • hormonaalsed muutused
 • mõningad ravimid
 • stress
 • viirus- ja seeninfektsioonid
 • süsteemsed haigused (nt diabeet)
 • immuunsuse taset alandavad haigused
 • rasedus
 • ortodontiline ravi

Mitmete terviseprobleemide puhul viitab valuaisting sageli probleemi olemasolule. Paraku esineb gingiviidi algstaadiumis valu või ebamugavustunnet reeglina vähe või üldse mitte. Seetõttu on oluline, et oskasite ära tunda varajasi sümptomeid: 

 • igemed, mis kipuvad kergesti veritsema ning on pidevalt punased ja paistes
 • tundlikud hambad 
 • pidev halb hingeõhk  

Kolm täiskasvanut neljast põeb oma elu jooksul igemehaigust.
Kuivõrd igemehaiguste esinemissagedus on kõrge, on varajase igemehaiguse sümptomite (gingiviidi) avastamine äärmiselt oluline. Nii on võimalik vältida haiguse edasi arenemist parodontiidiks, mis võib viia luukao ja hammaste väljalangemiseni. 
Oma igemete kontrollimiseks varajase igemehaiguse sümptomite osas külastage kaks korda aastas hambaarsti.
On oluline, et suhtuksite oma suu tervishoidu kui ühisesse jõupingutusse teie ja teie hambaarsti vahel. Teie olete see, kes vastutab igapäevase hoolduse eest, samal ajal kui hambaarsti ülesandeks on teie hambaid ja igemeid iga murettekitava muutuse kiireks tuvastamiseks põhjalikult kontrollida. Gingiviidi korral on lihtne jätta esimesed ohumärgid tähelepanuta. Siiski peaks hambaarsti regulaarne külastamine aitama teil tagada hea suuhügieeni. Gingiviit, allutatuna professionaalsele ravile, mis on kombineeritud hea koduse hooldusega, on tagasipööratava protsessiga haigus, mistõttu on selle varajane avastamine eriti oluline. 

Gingiviidi ravimata jätmine võib põhjustada tõsiseid igemehaigusi.
Kui gingiviiti ei ravita, võib see edasi areneda igemehaiguse süvenenud etapiks, mida tuntakse parodontiidi nime all. Parodontiit kahjustab igemekudet ja selle all olevat luud. Selle haiguse põhjustatud hammaste väljalangemine ning teised kahjustused ei ole enam tagasipööratavad. Teie hambaarst saab vaid piirata kahjustuste levikut, piirates parodontiidi kulgemist.

Varustades end õigete hambahügieenivahenditega, külastades regulaarselt hambaarsti ning olles teadlik, kuidas teie suuhügieen mõjutab teie üldist tervist, olete õigel teel nii tervemate hammaste ja igemete kui tervema organismi poole. 

 

Soovituslikud tooted

GUM® Technique®PRO

Sügavam ja õrnem puhastamine tagab tervemad igemed. PROfessionaalne hambahari on iseäranis soovitatav siis, kui teie igemed on punased, paistes või veritsevad (igemeprobleemide sümptomid).

GUM Activital

Aktiivne elutähtsates alades,
aitab ära hoida igemepõletikku
ning tagada tervemad igemed
– Aitab kliiniliselt tõestatult vähendada igemepõletikku

GUM Paroex Daily Prevention hambapasta

Ideaalne hambakatu kogunemise vältimiseks
ning pakkumaks pikaajalist
igemeprobleemide vastast kaitset.

GUM Paroex Short-term Treatment hambageel

Spetsiaalselt välja töötatud
hambakatu professionaalseks eemaldamiseks
ja igemekudede kahjustuste raviks.

GUM Paroex Short term Treatment suuloputusvedelik

Spetsiaalselt välja töötatud
hambakatu professionaalseks eemaldamiseks
ja igemekudede kahjustuste raviks.